Harmony Clean Flat Responsive WordPress Blog Theme

Death Note

05:21 Banu Şentürk 5 Yorum Etiket : , , , , ,

27.02.2011

Bu gün yine bir animeden söz edesim var. Hangisi olsun acaba diye düşünürken Death Note resimleri gözüme takıldı bende onu ele almaya karar verdim. Death Note benim anime olarak ilk izlediğim bu yüzden de biraz tırstığım animelerden birisidir. Tırstığım derken öyle değil anime dünyasına girince ilk garipsersiniz ya hani karakterler kendilerini fazla kaptırmış gelir mesela saçları bozulan bir anime karakterinin dünya'nın sonu geliş gibi davranması ilk başlarda yadırgadığımız bir durumdur ama sonradan alışırız son derece normal gelir biz anime-manga severlere hatta belki çevreye bakış açımız değişir o karakterlere bürünmeye başlarız bir takım kalıplaşmış fikirlerden uzaklaşmış "amaaan ona ne, kim ne derse desin, başkalarının dediğine mi bakıcam" gibi laflar etmeye başlamışızdır. Bir dakika ya ben bu konuya nerden geldim kendimi nasıl affettirsem ki acaba size? En iyisi adımı ölüm defterine yazayım.


Neyse Death Note'u izlemeye başlayınca Light'ı ve onun akıl almaz planlarını ve tabiri caizse beyin fırtınası şeklinde gelişen olayları görünce biraz afalladığımı anlatmak istemiştim. İlk defa bu kadar mantık üzerine kurulmuş bir şey izliyordum. Biraz konusundan bahsedeyim. Yagami Light (Raito) çok zeki bir öğrencidir ama hayattan zevk alamıyordur. Dünyadaki kötülüklerin yeterince cezalandırılmadığını düşünüyordur. Bir gün okulun bahçesine havadan bir defterin düştüğünü görür ve bakmak için dersten sonra oraya gider. Defterin üstünde Death note (Ölüm defteri) yazıyordur ve içinde bu deftere adı yazılan herkesin 40 saniye içinde öleceği yazıyordur. Oldukça mantıklı bir kişiliğe sahip olan Light buna güler ve saçma der demesine ama defteri çantasına koymuştur kendine engel olamadan. Nasılsa böyle bir şey olmaz diye düşünür defteri test etmeye karar verir ve televizyondaki bir suçlunun adını yazar olanlar olmuştur adam gerçekten kalp krizi geçirip ölmüştür. Light aklını yitirmekle yitirmemek arasındaki çizgidedir artık. Başka bir suçluya daha deftere yazdıktan sonra artık emin olmuştur. O dünyanın kurtarıcısıdır ve suçluların cezalandırılacağı adaletin yerini bulacağı dünyanın yeni efendisidir.

Defterin asıl sahibi sonradan ortaya çıkar. Adı ryuk olan bu shinigami kendi dünyasında sıkılmıştır ve bilerek defterini insanların dünyasına atmıştır. Daha sonrasında harika bir mantığa oturtulmuş bu animeye Light'la aynı seviyede olan L girer ve kovalamaca başlar. Neyse benim fikrimi sorarsanız bütün anime-manga severlerin izlemesi gereken bir anime. Kısmetse abime de zorla izleteceğim haha hah haaa :D İzlemezse yazarım adını ölüm defterime olur biter. (Edit: abim şuan izliyor ve çok beğendi :)
5 yorum

 1. yakında ben de izlemeye başlayacağım :) en yakın arkadaşım aslı da izliordu ilk bölümlerinden bahsettiğine bakılırsa konusu gerçekten çok ilgi çekici :) ilk olacak, hayırlı olsun :D

  YanıtlaSil
 2. Hiç vakit kaybetmemelisin bence :)

  YanıtlaSil
 3. buna çizgi film çocuk filmi gibi ifadelerle yaklaşmak büyük hata olur, 100lerce büyük adam filminde olmayan zeka yarışı bu animenin her anında var,tabi 1.sezon için geçerli,diğer bölümleri beğenmedim.

  YanıtlaSil
 4. Salam. Bu anime mükəmməldir.! bunun kimi anime tapmıram :(

  YanıtlaSil